EKG a echo serca. Poznaj różnicę między tymi badaniami
EKG i echo serca to hasła, które dla przeciętnego pacjenta mającego niewiele wspólnego z medycyną, mogą być przysłowiową czarną magia. Najwyższa pora je odczarować.
Echo serca – co to takiego?
Echo serca, nazywane jest również echokardiografią, USG serca (ultrasonografia) lub UKG (ultrasonokardiografia). To jedno z podstawowych badań obrazowych wykorzystywanych w kardiologii. Odgrywa ono kluczową rolę w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego, a także późniejszym monitorowaniu wykrytych schorzeń. Pozwala na ocenę pracy mięśnia sercowego (czynności skurczowej i rozkurczowej), a także zidentyfikowanie ewentualnych nieprawidłowości anatomicznych w budowie wspomnianego narządu lub naczyń krwionośnych.
Echo serca przeprowadza się zwykle w pracowni echokardiograficznej za pomocą specjalistycznego sprzętu. Mowa tu o aparacie echokardiograficznym. Lekarz przesuwa głowicę urządzenia po klatce piersiowej pacjenta. Fale ultradźwiękowe tworzą obraz, który specjalista widzi na monitorze aparatu. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Niekiedy konieczne może się okazać podłączenie specjalnych elektrod EKG do skóry pacjenta. Należy zauważyć, że istnieją różne metody badania echokardiograficznego, między innymi przezklatkowe i przezprzełykowe.
Echo serca jest na ogół nieinwazyjną metodą diagnostyczną, bezpieczną dla pacjenta. Nie wywołuje skutków ubocznych. Nie istnieją też żadne wyraźne przeciwskazania do jego przeprowadzenia. Co więcej, nie wymaga ono specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Lekarz może je zlecić przede wszystkim w celu potwierdzenia lub wykluczenia chorób sercowo-naczyniowych. Wykonuje się je między innymi u sportowców rozpoczynających wyczynową karierę i osób aktywnych fizycznie.
Czym jest EKG serca i jak przebiega?
EKG serca to inaczej elektrokardiogram. Wykorzystywane jest w diagnostyce chorób serca. Ułatwia rozpoznanie zaburzeń rytmu mięśnia sercowego, również u tak zwanych pacjentów bezobjawowych, którzy nie zgłaszają żadnych szczególnych dolegliwości. Zapis badania elektrokardiograficznego dostarcza lekarzowi szczegółowych informacji na temat czynności elektrycznej mięśnia sercowego. Ich analiza pozwala na wczesne wykrycie nieprawidłowości pracy serca, jeszcze zanim choroba zdąży się rozwinąć.
Jak przebiega EKG? Lekarz umieszcza na klatce piersiowej pacjenta elektrody, które odbierają sygnały pracy serca. Ta aktywność jest rejestrowana przez specjalne urządzenie, a następnie zapisywana na ruchomym pasku papieru. Lekarz interpretuje uzyskany zapis i ocenia czy istnieje konieczność przeprowadzenia dalszych procedur diagnostycznych. Wskazaniem do wykonania badania elektrokardiograficznego są między innymi omdlenia, zawroty głowy, a także bóle w klatce piersiowej. EKG – podobnie jak „echo serca” – nie powoduje działań niepożądanych i może być wielokrotnie powtarzane.
EKG a echo serca – na czym polega różnica?
EKG i echo serca różnią się przede wszystkim pod względem dostarczanych informacji diagnostycznych. Echokardiografia daje pełniejszy obraz mięśnia sercowego i okalających go struktur. Jednak oba badania znajdują szerokie zastosowanie w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.
Źródła:
- Hampton J., EKG. To proste, Edra Urban & Partner, 2019
- Lipiec P. i inni, Echokardiograficzne badanie przezklatkowe u dorosłych — wytyczne Sekcji Echokardiografii Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kardiologia Polska 2018, 76 (2), s. 488-493